1. Úvod
  2. Absolventi
  3. Mgr. Václav Kešner

Mgr. Václav Kešner

vaclav kesner
calendar

Rok ukončení

2013

success

Pracovní pozice

Tiskový mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu

diploma

Závěrečná/é práce

Byzantské vojenství

Absolvent bakalářského oboru Humanistika a magisterského oboru Evropská kulturní studia, studium zakončil diplomovou prací na téma „Byzantské vojenství“ v roce 2013.

Jaké je Vaše zaměstnání a pracovní pozice?

Toho času pracuji jako tiskový mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu. Předtím jako zástupce tiskového mluvčího a ještě dříve jako novinář.

Popište Vaši běžnou pracovní náplň.

Práce mluvčího je dost různorodá a každý den dělám trochu něco jiného. V mém případě je základem zprostředkování výsledků práce úřadu médiím a veřejnosti, a to srozumitelně, jednoduše a v rozumné struktuře i rozsahu. V praxi to znamená z odborných a často rozsáhlých kontrolních závěrů připravit výstižnou a zajímavou tiskovou zprávu, vyprodukovat krátké a poutavé video, ale také se postarat o sociální sítě, odpovídat novinářům na související dotazy a ve finále se postavit před kamery televizních štábů, které si o výsledcích kontroly přijedou natočit reportáž. Nezanedbatelnou část práce pak představuje i příprava kolegů na mediální nebo veřejné výstupy. V takových případech je to pak o vytváření podkladů, nastavování strategie, nácvicích rozhovorů – včetně tolik oblíbených krizových otázek – ale i o mediálních trénincích nebo školení týkajících se formy prezentování a komunikace. S ohledem na množství výstupů úřadu také nezřídka kdy navrhuji projevy, úvodní slova, komentáře a další texty. Společně s kolegy vytváříme interní časopis pro přibližně 500 zaměstnanců, podílím se také na přípravách konferencí, kongresů a dalších odborných akcí úřadu. Na závěr ještě stojí za zmínku vytváření mediální a komunikační strategie, od které se všechno popsané odvíjí. Je toho ale celkově ještě více.

Co považujete za své pracovní úspěchy?

Asi to, že se NKÚ drží mezi nejdůvěryhodnějšími institucemi v České republice, a že má dobré jméno a renomé. Za tím je určitá práce. Je to ovšem týmový výsledek.

Co ze svého studia jste dokázal zúročit ve Vašem zaměstnání? Řekl byste, že Vám Vaše studium (konkrétně na Katedře filozofie) pomohlo k dosažení této práce?

Studium na KFI mi nepochybně dost pomohlo. Moje práce stojí hlavně na práci s fakty a informacemi a na schopnosti je interpretovat. A přesně o tomhle bylo moje studium.

Jste ve své práci spokojený?

Rozhodně ano, slova „nuda“ nebo „stereotyp“ zmizí z vašeho slovníku velmi rychle. Je to ale také práce spojená se stresem a velkou zodpovědností a počítát musíte také s tím, že nebudete mít příliš volného času.

Skip to content